Unie vydavatelů

Výběr ročníku: 
Ročenka Unie vydavatelů 2006

Ročenka Unie Vydavatelů

Kalendárium

Leden Valná hromada Unie vydavatelů schválila zprávu o činnosti od poslední valné hromady a rozpočty sekcí a Unie vydavatelů na rok 2007. Současně valná hromada rozhodla o zrušení soutěže o nejlepší inzerát Zlatý štoček.

Tomáš Böhm byl na návrh Sekce deníků i Sekce časopisů zvolen prezidentem správní rady Unie vydavatelů. Dalších devět členů správní rady bylo nominováno jednotlivými sekcemi Unie vydavatelů. Z. Morvai oznámil, že rezignuje na členství ve správní radě a jeho nástupcem se stal Václav Pinkava z vydavatelství Vltava Labe Press. Na členství v představenstvu Sekce časopisů rezignoval zástupce vydavatelství Burda Praha A. Teutsch, který za sebe navrhl výkonnou ředitelku a jednatelku společnosti P. Fundovou. Jmenování P. Fundové do představenstva schválilo plénum sekce.

Nový časopis Design&Home Digest z vydavatelství Atemi přišel na trh s pohledem do bytových interiérů včetně jejich vybavení. Navázal na časopis Digitální byt.

Vydavatelství Vogel Burda Communications zahájilo vydávání měsíčníku Play Up. Časopis Tvůj svět vydavatelství Bauer Media, který začal vycházet na podzim 2006 jako čtrnáctideník, změnil periodicitu na měsíčník.

Vydavatelství Sanoma Magazines Praha ukončilo vydávání pánského měsíčníku Men’s Health. Vydavatelství Burda Praha majetkově vstoupilo do distribuční společnosti Mediaprint&Kapa.

Únor Zveřejněny výsledky odhadů čtenosti tisku z Media projektu za 3. a 4. čtvrtletí 2006 a za celý rok 2006, výsledky výzkumu poslechovosti rozhlasů Radio projekt za stejné období a prezentovány byly také výsledky NetMonitoru za prosinec 2006.

Členové Sekce deníků rozhodli soustředit se na realizaci kampaně na podporu tiskové reklamy a image deníků, která by nebyla jednorázová, ale měla dlouhodobější strategii.

Časopis Týden spustil plnoformátový zpravodajský server www.tyden.cz. Zastaveno bylo vydávání Nedělního světa také vydavatelství Mediacop. Měsíčník Anna z vydavatelství Burda Praha, zabývající se ručními pracemi a háčkováním, skončil po deseti letech na českém trhu. Z funkce ředitele vydavatelství Astrosat odešel Karel Vágner. Byl vystřídán Alenou Černou, pracující ve vydavatelství Vltava Labe Press.

Generální ředitelkou vydavatelství Ringier ČR byla jmenována Libuše Šmuclerová. Funkce se ujala 1. března 2007.

Jiří Hlavenka prodal svůj zbývající 25% podíl ve vydavatelství Computer Press společnosti Riverside Europe Publishing, která se tak stala 100% vlastníkem Computer Pressu.

Březen Unie vydavatelů vyhlásila 3. ročník soutěže Časopis roku 2006. Podmínky soutěže zůstaly podobné jako v minulém roce. Do soutěže mohli přihlásit své časopisy všichni vydavatelé, tj. i nečlenové Unie vydavatelů. Podmínkou však bylo ověřování titulu systémem ABC ČR. Soutěž byla vyhlášena v jedenácti kategoriích.

Vyšlo první číslo nového časopisu Snadné vaření vydavatelství Hachette Filipacchi 2000.

Vydavatelství Axel Springer Praha rozšířilo v souladu s koncepcí mateřského koncernu svůj záběr o internet a do svého portfolia začlenilo motoristické servery společnosti Anima Publishers. Axel Springer Praha v této společnosti získal 74,9% podíl.

Mediální zastupitelství Interdeco Global Advertising převzalo do svého zastupování časopisy vydavatelství Burda Praha.

Duben Unie vydavatelů zveřejnila tiskovou zprávu o výsledcích průzkumu čistých inzertních příjmů z tiskové reklamy. Podle výsledků průzkumu české deníky a časopisy v r. 2006 získaly čisté inzertní příjmy celkem ve výši 8 457 786 tis. Kč, což bylo oproti předcházejícímu roku o 10,8 % více, absolutně o více jak 800 mil. Kč. Průzkum zrealizovala společnost PricewaterhouseCoopers (PwC).

Vyhlášeny výsledky průzkumu vývoje objemu internetové reklamy v roce 2006, který organizovala počátkem roku 2007 Sekce vydavatelů internetových titulů (SVIT) Unie vydavatelů. Výsledky průzkumu ukázaly, že objem internetové reklamy v roce 2006 dosáhl cca 2 028 mil. Kč. Poprvé byly zveřejněny údaje průzkumu o objemu bannerové reklamy (1 220 mil. Kč) i ostatních forem internetové reklamy (808 mil. Kč). V segmentu časopisů o vaření vznikl další nový časopis. Vydavatelství Burda Praha začalo vydávat měsíčník Svět ženy - Pošli recept! za pouhých 5 Kč.

Úterní suplement deníku Právo, který vychází pod názvem Styl, rozšířil nově svůj název na Styl pro ženy.

Společnost Burda Eastern Europe, která na českém trhu vlastní vydavatelství Burda Praha, oficiálně potvrdila, že získala od společnosti Komunikace 2000 49% podíl ve vydavatelství Hachette Filipacchi 2000. Vlastníkem společnosti Komunikace byl Martin Shenar, který se rozhodl svůj podíl prodat. Zbývajících 51 % v HF 2000 patří francouzskému Hachette Filipacchi Presse.

Květen FIPP - Mezinárodní federace vydavatelů časopisů uspořádala v Pekingu světový kongres vydavatelů časopisů. Kongres, který je největším a nejvýznamnějším setkáním vydavatelů časopisů z celého světa, se koná vždy jednou za dva roky. Valná hromada Unie vydavatelů jednomyslně schválila zprávu o činnosti od poslední valné hromady 31. 1. 2007 a výsledky hospodaření Unie vydavatelů v roce 2006.

Na konci května byly v Českém muzeu hudby vyhlášeny výsledky 3. ročníku soutěže Časopis roku 2006, kterou pořádala Unie vydavatelů. Generálním partnerem soutěže byla společnost Mediaservis, slavnostní večer stejně jako v předcházejícím roce zajistila agentura Select Agency.

Už pojedenácté vyšla Ročenka Unie vydavatelů 2007 s přehledy vydavatelů tištěných i internetových titulů s podrobnými kontakty a s kapitolami věnovanými tiskovému i internetovému trhu. Na zvláštní webové stránce www.rocenkaunievydavatelu. cz byla rovněž zveřejněna elektronická verze Ročenky, která umožnila fulltextové vyhledávání dle názvu titulu, vydavatele či periodicity a jejich srovnání podle nákladu, čtenosti či reklamních příjmů.

Vydavatelství Vltava-Labe-Press (VLP) rozšiřilo svůj záběr na časopisecký trh, když své portfolio magazínů obohatilo o měsíčníky Time In a Chef gurmán. Tyto časopisy VLP koupilo od společnosti Media Laboratory.

Vydavatelství Computer Press uvedlo na český trh měsíčník Oficiální Xbox 360 magazín určený všem fanouškům nové generace herní konzole Xbox 360 od Microsoftu.

Vydavatelství Atemi začalo distribuovat svůj časopis Outside pod novým názvem Outmag. Dosavadní jednatel vydavatelství Burda Praha Alexander Teutsch se po pěti letech působení v ČR rozhodl přijmout nabídku a vráti se do SRN . Vedení vydavatelství převzala druhá jednatelka Petra Fundová.

Červen 60. světový novinový kongres a 11. světové forum šéfredaktorů se konaly v Kapském městě. Součástí programu bylo mimo jiné udělení ceny Zlaté pero svobody vězněnému čínskému novináři Shi Tao.

V Praze se uskutečnil specializovaný seminář určený pro inzertní ředitele, vedoucí inzertní, marketingové a výzkumné pracovníky vydavatelů časopisů s názvem FIPP Ad Sales Workshop 2007. Spolupořadateli workshopu byla FIPP – Mezinárodní federace vydavatelů časopisů a Unie vydavatelů. Workshop byl třetím v pořadí a navázal na předchozí akce konané v Amsterodamu (2003) a Varšavě (2005). Workshop byl rozšířen o některá zajímavá témata, jako například efektivita výzkumů účinnosti inzerce v časopisech nebo otázka efektivního využití internetu jako dalšího zdroje růstu reklamních příjmů vydavatelů časopisů a na hlavní zásady společného nabízení inzertní plochy v tisku a na internetu. Součástí programu byl i Agenturní Workshop otevřený pro diskusi se zástupci mediálních agentur působících v České republice.

Plénum Sekce časopisů po výběrovém řízení rozhodlo o zahájení jednání se zástupci společnosti GfK Praha o realizaci výzkumu účinnosti tiskové reklamy v časopisech.

Členové Sekce deníků se rozhodli spolupracovat na realizaci kampaně na podporu deníků s agenturou Bison & Rose.

V rámci interní struktury holdingu Hubert Burda Media byl oznámen převod tuzemského vydavatelství Vogel Burda Communications pod společnost Burda Eastern Europe (BEE), která je mateřskou společností vydavatelství Burda Praha.
Vydavatelství Bauer Media se dohodlo s vydavatelstvím Ringier ČR na převzetí čtyř programových časopisů. Součástí kupní smlouvy, která byla podepsaná v Curychu 6. července 2007, bylo také převzetí zaměstnanců, kteří se na přípravě časopisů podílejí.

Vydavatelství R-Presse, které vydává týdeník Respekt, rozhodlo o transformaci na novou společnost Respekt Publishing.

Červenec Mediální skupina Mafra rozšířila svoje aktivity vstupem na trh časopisů o mobilních technologiích a stala se vydavatelem tří tištěných časopisů tohoto segmentu: Yop!, Svět mobilů a Mobil hry, které získala od vydavatelství Mediaron.

Na členství v představenstvu SVIT rezignovali A. Klímková (Economia) a J. Komeda (Salve Group – Peníze.cz). Představenstvo dále pracovalo v pětičlenném složení.

Srpen Vyhlášení výsledků výzkumu odhadů čtenosti Media projekt za 2. a 3. čtvrtletí 2007, výsledků poslechovosti rozhlasů Radio Projekt za stejné období a výsledky výzkumu NetMonitor za červen 2007.

Nabídku časopiseckého trhu rozšířil magazín Geo Sezóna, který v portfoliu vydavatelství Motor-Presse Bohemia doplnil časopis Geo. Magazín Blesk Zdraví vydavatelství Ringier ČR začal od konce srpna vycházet jako měsíčník. Dříve vycházel jako čtvrtletník.

Září Reforma veřejných financí, kterou schválila Poslanecká sněmovna, se dotkne i vydavatelů novin a časopisů. Snížená sazba DPH, do které byly obě skupiny periodického tisku zařazeny, se totiž od ledna 2008 zvýšila z 5 % na 9 %. Časopis Respekt opustil „novinový“ design a začal být tištěn v klasickém časopiseckém formátu v barevném provedení.

Měsíčník o vaření Chef Gurmán vydavatelství VLP prošel relaunchem.

Novým majitelem vydavatelství Springer Media CZ, které vydává odborné technické časopisy a magazíny o bydlení a motorismu, se stala anglická investiční společnost GMT Communications Partners. Ta odkoupila podíl od dosavadních majitelů, kterými byly investiční společnosti Cinven a Candover. Od října se také změnil název společnosti na Business Media CZ.

Vydavatelství Ebika zahájila jednání o převodu deníku Aha! pod vydavatelství Ringier ČR. Vydavatelství Sanoma Magazines Praha získalo 100% podíl ve společnosti CE Media Online, provozovateli portálu o bydlení a stavebnictví Tvujdum. cz a slovenského portálu o bydlení a stavebnictví Tvojdom. sk.

Společnosti PNS a Mediaservis se dohodly na vybudování nového logistického centra a současně nového sídla obou společností v Industrie Parku Sever v Horních Počernicích. Centrum bude uvedeno do provozu v první polovině roku 2009. Smlouvu o výstavbě uzavřely společnosti PNS a Mediaservis s developerskou firmou VGP.

Stanislav Jurnečka, manažer Kanceláře ověřování nákladů tisku ABC ČR, odešel z této pozice. Novou manažerkou sdružení, která se zabývá auditem nákladů periodického tisku, se stala Kateřina Mandíková.

Říjen Vydavatelství Vogel Burda Communications uvedlo na tuzemský trh nový magazín Next Level, multiformátový herní měsíčník s důrazem na konzolové hraní.

Vydavatelství Stanford představilo českou verzi týdeníku Czech Business Weekly. Dosud týdeník vycházel pouze v anglické verzi. Vydavatelství Ringier ČR převzalo od vydavatelství Ebika deník AHA!.

Vydavatel sítě regionálních novin pod společným názvem Deník a bulvárního Šípu, společnost Vltava-Labe-Press (VLP), dokončilo restrukturalizaci, která spočívala ve vytvoření centralizovaného inzertního, redakčního a produkčně plánovacího systému.

Listopad Unie vydavatelů a Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA) uspořádaly ve vydavatelství Ringier ČR ve spolupráci s redakcí deníku Sport a Klubem sportovních novinářů setkání se zástupci sportovních redakcí českých deníků. Setkání se uskutečnilo jako projekt European Sports Rights Road Show, v jehož rámci zástupci ENPA navštívili většinu členských zemí EU a diskutovali tam se zástupci sportovních novinářů o problémech v oblasti akreditačních zpráv a omezování možností zpravodajství ze sportovních akcí, které se v poslední době projevuje ze strany některých sportovních svazů.

Vydavatelství RF Hobby uvedlo na trh nový časopis – měsíčník Enigma. Vydatelství Computer Press vstoupilo do segmentu časopisů pro děti. Na trh uvedlo nový měsíčník pro čtenáře od 5 let s názvem Pojď si hrát.

Vydavatelství Axel Springer Praha se rozhodlo nevydávat časopis Svět počítačů. Tištěná verze vyšla naposledy 5. listopadu.

Novým ředitelem vydavatelství Hachette Filipacchi 2000 se stal Bronislav Kvasnička. Kromě vydavatelství HF je také ředitelem mediálního zastupitelství Interdeco Global Advertising. B. Kvasnička v těchto funkcích nahradil Martina Shenara, který už dříve oznámil, že na konci roku 2007 odejde ze všech funkcí ve společnosti.

Vedení vydavatelského domu Sanoma Magazines Praha se oficiálně ujal nový ředitel József Steff.

Prosinec Plénum SVIT zvolilo nové představenstvo sekce ve složení S. Holec (MAFRA) – předseda, P. Doležal (Atlas.cz) – místopředseda, B. Fořt (Economia), Z. Paulinová (IDG Czech), Karel Petrák (Neris). Plénum také schválilo plán činnosti na rok 2008, kde hlavní aktivity představuje průzkum vývoje internetové reklamy v roce 2007, propagace úspěšných internetových reklamních kampaní a soutěž i.Reklama.

Sekretariát Unie vydavatelů vydal pravidelný Informační servis s přehledem kontaktních údajů členů Unie vydavatelů a jimi vydávaných titulů (stav k 15. prosinci 2007) a s částí obsahující mediální data ( ověřované náklady tisku za leden - září 2007, odhady čtenosti z Media projektu za 2. a 3. čtvrtletí 2007, monitoring inzerce za leden - září 2007 a srovnání se stejným obdobím roku 2006).

Na společném slavnostním večeru spolu s výsledky soutěže IEA byli vyhlášeni vítězové šesti kategorií 6. ročníku soutěže o nejlepší internetovou reklamu i.Reklama. 2007. V předchozích letech byly výsledky i.Reklamy zveřejňovány spolu se soutěží Zlatý štoček.

Vydavatelství IDG Czech uvedlo na trh nový časopis, čtvrtletník HD World. Časopis chce přinášet novinky z oblasti High Definition technologií. Po nultém zaváděcím říjnovém čísle vyšel HD World v rozsahu 64 stran.

Mediální skupina Mafra odkoupila 60 % akcií ve společnosti Metro ČR, která je dceřinou firmou Metro International.